Hasiči z Lounska u rakouských kolegů Tisk
Pondělí, 03 Říjen 2016 10:25

Hasiči z Lounska navštívili kolegy v Rakouském Finkenbergu.

Ve dnech 23.-25. září 2016 zorganizoval velitel Úhereckých hasičů Jiří Kruk krásný zájezd, který měl cíl v Rakouském městečku Finkenberg, ležícím v Tyrolských Alpách. Z tohoto místa totiž pochází hasičská cisterna Úhereckých hasičů.

Cestou do Rakouska jsme se zastavili v Mnichově, kde jsme navštívili Muzeum BMW, Dopravní muzeum a Oktoberfest. Přesuny po Mnichově jsme absolvovali místním metrem a pěšky, za odborného a poutavého výkladu Jirky, který nám přiblížil  místní památky, olympijský  stadion, katedrálu s orlojem a další zajímavosti. Odpoledne jsme se vydali na cestu do našeho cíle, kde byl pro nás připraven společný večer z místními Finkenbergskými hasiči. Prohlédli jsme si jejich techniku a zázemí, v družné debatě jsme pak vydrželi až do půlnoci, za neustálého pojídání a popíjení bohatého občerstvení. Ráno nás čekala návšteva hasičů v Mayrhofenu, kde jsme také obdivovali auta, zázemí, výzbroj a výstroj místních dobrovolných hasičů. Během této prohlídky jsme debatovali a porovnávali systém zásahů, financování a školení hasičů u nás a v Rakousku, hodnotili plusy a zápory obou systémů. Z hasičárny se nám nechtělo, ale čekal nás další obrovský zážitek, a to cesta lanovkou s dvěma přestupy  na ledovec Hintertux do výšky 3250 m. I na této výpravě nás provázeli místní hasiči a během cesty nás seznamovali s náročností zásahů v těchto horských lokalitách. Po návratu z ledovce jsme byli svědky místního svátku, kterým je každoroční shánění krav z hor do stájí. Krásně nazdobené krávy se poslušně cestou z hor předváděly až do výběhu, kde se pohybovaly nerušeně mezi návštěvníky. Tuto akci provázel prodej suvenýrů a bohatého občerstvení za doprovodu rázné muziky a tance krojované Tyrolské mládeže.

V neděli jsme měli snídani už v 6.00 hod a po té jsme vyrazili k domovu. Cestou jsme ještě zastavili v Berchtesgadenu, kde jsme absolvovali krásnou exkurzi v solných dolech. Ta trvala asi 90 min a byla doprovázena českým výkladem o tom, jak se těžila  sůl dříve a jak dnes. Cestu jsme absolvovali důlním vláčkem, pěšky, ale i po dřevěné skluzavce nebo na voru. Přitom jsme byli svědky nádherných  úkazů.

Konec naší cesty byl na stanici HZS Louny asi ve 22.00 hod., po nervy drásajícím popojíždění po našich dálnicích.

Touto cestou bych rád poděkoval Jirkovi Krukovi za  zajištění tohoto výletu po všech stránkách,  včetně výkladů všeho druhu, na velmi vysoké odborné úrovni. Hasičům z Úherec a Smolnice za zajištění občerstvení na celé cestě a v neposlední řadě Martinovi Cimrmanovi, řidiči autobusu firmy OHEM, za bezpečnou jízdu během celé výpravy.

Na tento výlet budeme vzpomínat a zážitky vstřebávat ještě velmi dlouho.

Suchý Pavel

Napsali o nás a natočili

CT 1 události v regionech2014

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/214411000141113-udalosti-v-regionech/video/363354Úherští hasiči si přivezli stříkačku z Rakouska

9. 11. 2013, 6:11  |  stalo se  |  Poznejte své hasiče  |  Lounsko a Žatecko

ÚHERCE – Dobrovolní hasiči v Úhercích se pustili do práce s novým elánem v loňském roce. Před tím dlouho skomírali. Nový impuls do žil jim vlil Jiří Kruk. "Mrzelo mě, že hasiči mají oslavit 90. výročí, ale přitom prakticky nefungují," říká velitel obnovené jednotky.

Vlevo velitel jednotky Jiří Kruk a Vasil Kučera s chloubou úherských dobrovolníků, stříkačkou z Rakouska.

Vlevo velitel jednotky Jiří Kruk a Vasil Kučera s chloubou úherských dobrovolníků, stříkačkou z Rakouska.
Foto: Miroslava Strnadová, 5plus2
 

Sbor dobrovolných hasičů v malé obci Úherce na Lounsku na svých bedrech nese velkou zodpovědnost. Nejenom, že chrání majetky občanů a je připraven kdykoliv pomoci, ale jelikož je jediným spolkem v obci, stará se i o společenský život svých sousedů.

Jednotka je zařazena do Integrovaného záchranného systému jako jednotka požární ochrany JPO 5. Zasahuje tak zejména v katastru obce. "Jednotka dlouho skomírala, hasiči tu byli, ale k zásahu by nevyjela. Na jaře loňského roku jsem se o její osud začal více zajímat a zašel za starostou obce, jestli by s tím nešlo něco udělat. Přemýšleli jsme jak jednotku dostat do 21. století. Sbor měl zastaralou techniku, přívěsnou stříkačku Stratílek z roku 1924. Hasičská zbrojnice toho měla také dost za sebou a nedalo se tam scházet. Nemohl jsem chtít peníze na obnovení činnosti jenom po obci, hledal jsem proto i sponzory," popisuje těžké začátky velitel.

Ovšem díky jeho elánu se sbor znovu nadechl. Přišli noví a mladí členové, mezi nimi i několik dam. Sbor postupně získal moderní techniku. "Pokud chcete přilákat mladý, musí se jim rozzářit oči při možnosti, že si mohou hasičské zařízení osahat. Probudit v nich chuť být součástí téhle rodiny," říká přesvědčivě velitel.

Hasiči si svépomocí opravili zbrojnici, která září novotou. Uvnitř je útulno a na policích jsou vyskládány vysílačky a další vybavení, na věšácích visí uniformy. V garáži parkuje cisternová automobilová stříkačka CAS 8 - L1Z Mercedes Benz s 1000 l vyhřívanou nádrží. Na to, že má 35 let rozhodně nevypadá. "Dojeli jsme si pro ni ke kolegům do Rakouska. Ráno jsme tam se starostou vyrazili ji okouknout a večer už v ní jeli domů. Je vybavena pumpou Rosenbauer, firma vyrábí špičkové hasičské vybavení. Máme v ní vše, co potřebujeme k hašení," pokračujeme v prohlídce hasičárny.

Druhé auto parkuje u Kruků na zahradě. "Plánujeme rozšíření zbrojnice, vzadu máme naplánovaný přístavek," vysvětluje.

Jednotka pomáhala při červnových povodních, byla vyslána do obce, která to odnesla nejvíce, do Křešic na Litoměřice. "Strávili jsme tam třicet hodin. Když se takovou situaci zažijete na vlastní kůži, o to víc si uvědomíte, že to, co děláte, má smysl. Stejně jako jiné dobrovolné sbory se pereme s penězi, ale přesto to má cenu," říká velitel. O tom, že má hasičské srdce, svědčí i fakt, že dva dny před povodněmi koupil ze svého nové čerpadlo. "Potřebovali jsme ho," odvětí, investici bere jako samozřejmost.

Při vedení sboru využil kontakty ze svého povolání, pracuje v cestovním ruchu, má tak kontakty v zahraničí. Uplatnil je především při získání hasičského vozidla z Rakouska. "Postupně se snažíme vybavení dokupovat, bez sponzorů by to bylo těžké," ví.

Jelikož jsou hasiči jediným spolkem v obci, kde není obchod ani hospoda, je hasičárna také místem společenského dění. "Rok začíná výroční schůzí, pořádáme čarodějnice, v prosinci adventní setkání, které pojmeme jako den otevřených dveří. Každý může přijít, poklábosit, připravíme občerstvení a samozřejmě bude svařák, pak oslavíme Silvestra. Jezdíme na výlety, například jsme byli v hasičském muzeu ve Zbirohu, účastníme se samozřejmě cvičení," vyjmenoval aktivity.

Jednotka je plně k dispozici potřebám obce, cokoliv je potřeba udělat, tam hasiči přiloží ruku k dílu.

Autor: Miroslava Strnadová

 

25.11.2013 13:00

Desítky policistů a hasičů pročesávaly Lounsko, ztratil se senior z Úherců

 

Lounsko - 22.11.2013

Do rozsáhlé pátrací akce po 86letém nemocném muži se zapojil také vrtulník. Pán se večer našel v Kladně.

Rozsáhlá pátrací akce proběhla v pátek na Lounsku. V Úhercích poblíž Panenského Týnce se ztratil 86letý senior, hledaly jej desítky policistů a dobrovolných hasičů. Na pomoc jim přiletěl i vrtulník, který prohledával tuto část Lounska při hranicích s okresem Kladno. A právě v tomto městě, kde dřív bydlel, se nakonec senior po dlouhých hodinách našel.

Muž nikomu nic neřekl a odešel

„V pátek kolem jedenácté hodiny dopoledne odešel senior ze svého bydliště v Úhercích a o svém odchodu nedal nikomu vědět. Protože starý pán trpí zdravotními problémy, rodina se bezprostředně po zjištění jeho zmizení obrátila na policii, která rozjela po pohřešovaném pátrání," sdělila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Prohledávaly se nemocnice i nádraží

Kromě policistů pořádkové policie Územního odboru Louny byli do akce podle jejích slov zapojeni i kriminalisté, dopravní policisté a policisté pořádkové jednotky. Pátrání se rovněž zúčastnili i dobrovolní hasiči u Úherců a Panenského Týnce a následně byl na pomoc při pátrání v terénu přivolán i vrtulník. „Policisté požádali o spolupráci i své kolegy z kladenského okresu. Prováděli prověrky ve zdravotnických zařízeních, na nádražích, v možných místech výskytu, pátrali v blízkém okolí i rozlehlém terénu," vypočetla mluvčí.

Pán se našel večer v Kladně